Výroba a obchod
Prodej chemie a uhlí společně
Uhlí a výrobky z něj, v našem případě chemické produkty, se budou prodávat společně. Sokolovská uhelná totiž od nového roku sloučila sekce zabývající se samostatně prodejem jednotlivých komodit. Souvisí to jak se snahou firmy o racionalizaci činností, tak s postupným omezováním prodeje hnědého uhlí. To se firma snaží stále více zhodnocovat vlastními silami.
"Pokud jde o vedlejší chemické produkty, které v naší výrobě vznikají při zplyňování hnědého uhlí, zájem o ně je v současnosti značný," potvrzuje Karel Delawski, technický pracovník nově vzniklé sekce Prodej produktů. Firma tak v současné době nabízí svým zákazníkům dehet, fenolový koncentrát, čpavek, kyselinu sírovou a také popílek.
"Stabilně velký zájem je hlavně o kyselinu sírovou," říká Delawski s tím, že velkou roli zde sehrává především její kvalita i čirost, což jí předurčuje k velmi širokému použití s výjimkou potravinářství a automobilového průmyslu. Zde je problém s vyšším obsahem Arsenu, ale již nyní začínají některé firmy přistupovat k míchání s čistou technickou kyselinou, tak aby výsledný produkt vyhovoval i k plnění do autobaterií. Firma tak bezezbytku prodá celou svou produkci, která se pohybuje ročně kolem 24 tisíc tun kyseliny.
"Obdobná je situace také u fenolového koncentrátu, kterého vyrobíme každý rok zhruba patnáct tisíc tun," vypočítává Delawski s tím, že oproti původnímu záměru štěpit na energetický plyn i tento produkt dnes míří také jeho kompletní produkce na trh. Jde totiž o cennou surovinu pro výrobu dalších látek jako jsou fenol, kresoly, xylenoly a další, které se používají například pro výrobu pryskyřic nebo čisticích a desinfekčních prostředků.
Neméně cenným produktem zplyňování uhlí ve Vřesové je také čpavek, kterého během zplyňování uhlí ročně vzniká přibližně osm tisíc tun. Ten slouží například pro výrobu kyseliny dusičné nebo zemědělských hnojiv.
"Pokud jde o dehet, tam bychom dokázali prodat i podstatně více než kolik dnes vyrobíme," popisuje situaci na trhu Delawski. Zájem o látku obecně považovanou za odpadní produkt je totiž na trhu značný. Přispěl k tomu prudký růst cen ropných produktů, a proto by řada výrobních firem v minulosti využívajících na vyhřívání pecí a jiných technologií lehké topné oleje, dnes ráda přešla právě na dehet. Jestli se bude dehet prodávat a za kolik je v cenové politice vedení Sokolovské uhelné.
Dehet je navíc také cennou surovinou používanou jako redukční činidlo při zušlechťování oceli, nebo jako nástřik do rotačních pecí při výrobě cementového slínku. Sokolovská uhelná této látky ročně vyrobí kolem sto tisíc tun, ale k prodeji míří jen zhruba pouze 70 procent produkce. Zbytek je totiž nezbytný pro chod již zmíněného hořákového generátoru.
Zřejmě největší vzestup zájmu pak zaznamenali pracovníci sekce Prodej produktů u elektrárenského popílku, který se využívá ve stavební výrobě. Dokáže totiž v betonových směsích nahradit z části cement, aniž by se tím změnily fyzikální a technické vlastnosti výsledného materiálu.
"Velký potenciál pak očekáváme také u energosádrovce. Ten se dnes používá jako stavební materiál na zpevňování tělesa výsypek, nicméně jednáme o jeho využití na výrobu sádry resp. sádrokartonu," shrnuje situace Delawski.
V současné době se v rámci úprav organizační struktury a sloučení bývalých sekcí Prodej tuhých paliv a Prodej chemických produktů do nové sekce Prodej produktů jedná také o jejím umístění v Sokolově, čímž by se prodej všech produktů centralizoval. Dnes se totiž prodej jednotlivých produktů odehrává na různých místech společnosti.