Výroba a obchod

Lesníci posilují hlídky na výsypkách

Vytvořeno: 15. prosinec 2011

undefined

Zimní Podkrušnohorská výsypka

Zesílený dohled nad porosty v majetku Sokolovské uhelné jak v lesích, tak na výsypkách, čeká v následujících dnech pracovníky firemní sekce Rekultivace. Ti jako každoročně reagují na předvánoční krádeže stromků.

"Je to tak trochu evergreen," přiznává Jiří Mašek, vedoucí oddělení lesnických rekultivací. "S podobnými problémy se potýkáme každý rok, stejně jako lesníci v jiných částech regionu. A nic na tom nemění ani fakt, že stromky dnes lze koupit u kdejakého supermarketu už za několik stokorun. Navíc ty ze školek jsou obvykle mnohem kvalitnější, než co lze najít v lese."

Nejčastěji se lidé zaměřují na mladé porosty smrků a borovic. Právě na jejich ostrahu se proto lesníci v těchto dnech soustředí nejvíce. Na pomoc si navíc pozvali i bezpečnostní agenturu Ibis, která hlídá výrobní části Sokolovské uhelné. Vedle jednotlivců totiž v poslední době na les pořádají nájezdy i obchodníci.

"Už se nám dokonce stalo, že si jeden pachatel přijel pro stromky do lesa rovnou s Avií," potvrzuje vedoucí oddělení s tím, že narozdíl od řadových pracovníků oddělení lesnických rekultivací jsou členové bezpečnostní služby cvičeni na zadržení pachatele. Ti následně zadrženého zloděje předávají státní policii, a za uříznutí obyčejného smrčku nakonec může dostat i pětitisícovou pokutu.

"Lidi hodně spoléhají na to, že hodnota stromku je pár korun. Ale v případě lesních porostů se to počítá trochu jinak. Je tady produkční škoda na dřevu, v případě vykácení většího množství stromků pak i další náklady na novou výsadbu a podobně," vypočítává Mašek. Ve výsledku se tak škody mohou vyšplhat i na poměrně vysokou sumu.

I proto Sokolovská uhelná zcela vážně zvažuje že na vybraných lokalitách použije na stromy ochranné postřiky. Ty nejsou na první pohled viditelné, ale v teple vydávají většinou velmi pronikavý zápach a v podstatě znemožní použití takového stromku.

Podle firemních lesníků je navíc poněkud paradoxní zjištění, že stromky v lesích a na výsypkách obvykle nekradou lidé, kteří by měli ze sociálních důvodů hluboko do kapsy. Naopak. Jezdí do lesa na čtyřkolkách, s terénními auty nebo další poměrně nákladnou moderní technikou. Mezi další dlouhodobé obtíže pak patří také krádeže dřeva, stimulované rostoucí poptávkou.

"Tady ale hodně záleží také na práci státní policie. Ta by měla sledovat při silničních kontrolách, zda například dotyční mají, vedle povolení k samovýrobě, také řádné kupní doklady na dřevo," shrnuje Mašek.