Sokolovská uhelná začala nově realizovat dodávky tepla také pro koncové zákazníky v regionu. Cílem tohoto kroku je nabídnout spotřebiteli nižší ceny tepla.

Zásadní změnou prošla v uplynulých měsících strategie Sokolovské uhelné ve vztahu k regionálnímu teplárenskému trhu. Oproti předchozím rokům se společnost nově rozhodla vyjít vstříc koncovému uživateli a nabízet dodávky tepla přímo domácnostem.

"V minulosti jsme se orientovali spíše na velké obchodní partnery. Nicméně čas ukázal, že tento model nebyl vždy optimální," potvrzuje Pavel Homola, ředitel firemní divize Zpracování, s poukazem na fakt, že existence prostředníků v některých případech neúměrně zvyšovala ceny tepla pro domácnosti. Firma proto v loňském roce vstoupila přímo na lokální trh s teplem.

"V prvním kole jde o aglomerace které jsou napojené horkovodem nebo parovodem na naší výrobu ve Vřesové. Ale nebráníme se ani možnosti provozovat centrální lokální vytápění," říká Homola. Příkladem může být například Krajková, kde společnost provozuje od loňského roku uhelnou výtopnu dodávající teplo stovce domácností s celkovým odběrem kolem 3,2 tisíce GJ.

"Druhou takovou lokalitou je Horní Slavkov, kde jsme uspěli v soutěži na změnu dodavatele tepla," konstatuje Homola. Sokolovská uhelná zde převzala plynovou výtopnu, která zásobuje ve městě dva tisíce domácností, spolu se školami, věznicí a dalšími objekty, dodávkami ve výši 110 tisíc GJ.

V obou případech se pak firmě podařilo nabídnout pro koncové spotřebitele výhodnější ceny, než měli doposud. "Je to díky možnosti využít určitých synergií, které máme jak u těžby uhlí, tak i u našich smluv na dodávky plynu, pokud jde o velkoodběr. Máme tady jiné možnosti, než menší společnosti," vypočítává faktory umožňující tento efekt Homola.

Firma má navíc možnost využívat i vlastní technické zázemí, které jí poskytuje divize Služby. Je tedy schopna vlastními silami provádět řadu prací, na které si jiní dodavatele musí najímat externí služby. A to nejen na samotných výtopnách, ale také výměnících a rozvodech, které s provozováním výroby tepla souvisí.

"Pro obě obce všeobecně platí, že díky tomu došlo ke snížení ceny tepla oproti předchozímu dodavateli o zhruba 10%. Pro nás je tak Horní Slavkov společně s Krajkovou pilotní projekt, na který bychom chtěli navázat v budoucnosti," vysvětluje Homola.

Firma navíc zvítězila také v soutěži o dodávky tepla pro město Chodov. Zda vůbec a případně od kdy začne dodávat teplo i zde ale záleží na vyřešení vleklého sporu mezi městem a dosavadním dodavatelem tepla.