Výroba a obchod
Generální oprava odsíření WSA
Generální opravou prochází v těchto dnech jedna z klíčových ekologických technologií ve zpracovatelské části Sokolovské uhelné ve Vřesové, odsíření WSA. Tato technologie zpracovává odpadní plyny s vysokým obsahem síry, které vznikají při čištění surového plynu na Rectisolu. Zabraňuje tak úniku zdraví škodlivých látek do ovzduší.
Odsíření WSA dánské společnosti Haldor Topsoe instalovala Sokolovská uhelná ve Vřesové již v roce 1993 a jeho tehdejší zprovoznění znamenalo pro obyvatele regionu start zásadních změn. V jejich rámci firma investovala stovky milionů korun do ekologizace svých provozů, často i nad rámec platné legislativy, a zcela zásadní měrou tak přispěla ke zlepšení životního prostředí v celém Karlovarském kraji.
"Technologie je ale vystavená náročným provozním podmínkám a tak musí pravidelně procházet generálními opravami. První proběhla už v roce 2003, kdy se zároveň prováděla intenzifikace, díky níž došlo ke zvýšení účinnosti odsíření," říkáStanislav Kapr, hlavní inženýr divize Zpracování společnosti Sokolovská uhelná.
Současná generální oprava se pak týká především kondenzátoru E208, který je asi nejnamáhanější součástí celé technologie. Jde totiž o zařízení, ve kterém kondenzuje kyselina sírová ve skleněných trubkách. Kondenzátor se skládá ze dvou samostatných sekcí. Každá je tvořena třemi moduly, které obsahují po 720 skleněných a několik metrů dlouhých trubkách (průměr 40 mm, délka 7010 mm). Z nich následně odchází plyny k finálnímu dočištění do takzvaného svíčkového filtru.
"Samotná oprava je proto poměrně náročná jak na provedení, tak použité materiály," upozorňuje Kapr. "Vyzdívky, pojivo, ochranné fólie i nátěry musí být totiž odolné vůči působení kyseliny."
Práce na opravě provádí Divize Služby Sokolovské uhelné ve spolupráci s externími firmami a pod dohledem dánského dodavatele. Využívá období, kdy je kvůli generální opravě odstaven jeden blok paroplynové elektrárny ve Vřesové, a druhý jede na nižší výkon, protože v letním období je menší poptávka po elektrické energii. Zároveň je odstavena i jedna rectisolová řada. Bohaté expanzní plyny z procesu zplyňování tak lze převést na sousední odsíření teplárny, které je kapacitně zvládne vyčistit.
Samotná oprava by pak měla zajistit provozní spolehlivost a bezpečnost celého zařízení a umožnit jeho bezproblémový chod po dobu dalších zhruba deseti let. Do plného provozu odsíření WSA najede znovu 10. září letošního roku.
Generální oprava WSA