Výroba a obchod
Čurda: musíme změnit pohled na služby
Nový ředitel podnikové divize Služby Vít Čurda.
Divize Služby patří mezi specifické organizační složky Sokolovské uhelné. Není totiž zaměřena na vlastní výrobu, jako je tomu například u divizí Těžba nebo Zpracování, ale poskytuje potřebný servis ostatním. O to důležitější je její pozice, protože na fungování divize Služby často závisí velká část oprav, realizace některých investičních akcí, ale také diagnostika která u technologií předchází případným budoucím obtížím. Zároveň zajišťuje také správu a ostrahu majetku firmy.
V rámci nedávné změny systému řízení Sokolovské uhelné a souběžné generační výměny vrcholového managementu, byl na místo ředitele divize Služby jmenován Vít Čurda. Tento absolvent Vysoké školy báňské v Ostravě, obor Lomové dobývání nerostů, působí ve firmě už téměř tři desítky let. Od té doby prošel řadou pozic od technologa nebo technického pracovníka výrobního úseku až k řízení podnikové autodopravy.
SU: Dosud jste vedl sekci Autodoprava, která je součástí právě divize Služby. Takže to asi nebyl příchod do zcela nového prostředí. Nebo ano?
Čurda: "V některých oblastech opravdu ne. V minulosti jsem se spoustou věcí přišel do styku z pohledu autodopravy, nebo v rámci své dřívější práce v těžební části. Naopak pokud jde o údržbu ve zpracovatelské části, tam pro mně bylo nové skoro všechno. Takže první co jsem musel udělat je, postupně si projít jednotlivé provozy a postupně se seznamuji s problematikou. Náročný byl hlavně start."
SU: Ten už máte za sebou, takže co vás, potažmo divizi, čeká v nejbližších měsících?
Čurda: "Tady hodně záleží na tom, kam budou směřovat výrobní divize. Každé jejich technologické a výrobní změny mají totiž dopad i na divizi Služby. A to se týká jak zavedení nových technologií, tak například omezení nebo odstavení jiných. Nejde přitom jen o samotnou údržbu, ale také o vliv na telekomunikace, měření a regulaci, správu budov, nebo jejich ostrahu.
Typickým příkladem je divize Družba v sekci Údržba těžba bylo přes 300 lidí. V souvislosti s útlumem těžby jich tam je dnes přibližně 250, což je stav který pravděpodobně zůstane zhruba do roku 2015. Až ale dojde například k zastavení kolejové dopravy, bude nutné řešit například kam s těmi pracovníky, kteří řeší jejich údržbu. Nicméně připravujeme se na to už teď, takže se značným předstihem, abychom nemuseli propouštět. Navíc určitá optimalizace z hlediska nákladů se z naší strany bude týkat i sekce Údržba zpracování a sekce Telekomunikace a MaR, kde je dnes zhruba 430 pracovníků."
SU: Co si pod tím lze představit?
Čurda: "Jak jsem říkal, určitě si pod tím nechceme představit třeba propouštění, dáváme přednost jiným formám řešení. Ať už to jsou přirozené odchody, nebo přesun na jiné pozice. Ale pravdou je, že v údržbě osmdesát procent ceny dělají mzdové náklady. Takže to je i odpověď na to, kde se dají hledat rezervy. Co se týká ostatních nákladů, už se značně přibližujeme hranici, kdy nebude co optimalizovat, protože každý další větší zásah by znamenal, že to přestane fungovat. Takže cíl je nyní jednoznačně efektivita práce."
SU: V této souvislosti se často mluví o snížení počtu externích dodavatelů služeb, které Sokolovská uhelná využívá, ale také o ceně vlastní práce...
Čurda: "Je pravda, že se soustředíme na přebírání prací, které v minulosti dělaly externí firmy. Došlo proto k částečnému dovybavení naší údržby potřebnými stroji nebo přípravky. Například jde o nákup speciálních svářeček, které pracují v ochranných atmosférách.
Jdeme tedy spíše tímto směrem, než cestou expanze naší údržby mimo Sokolovskou uhelnou. A to nijak nesouvisí s cenou vlastní práce. Ve většině oblastí si myslím, že jsme plně konkurenceschopní vůči podobně zaměřeným firmám v regionu. Ale jde o vnitřní potřeby firmy. Musím mít lidi na zajištění chodu vlastních provozů, a ne je v případě potřeby svážet z celého kraje. Jediná výjimka v tomto směru jsou elektrikářské práce, kde máme dostatečnou kapacitu. Pracujeme tak například pro SUAS - stavební, pro kterou naši lidé dělali elektroinstalace ve stravovacím provozu sokolovské nemocnice a řadu dalších zakázek."
SU: Nicméně určité organizační zásahy v divizi Služby proběhly už v rámci změny organizace řízení Sokolovské uhelné. Co tedy v současné době divize Služby vlastně zahrnuje?
Čurda: "Po organizačních změnách je to Údržba zpracování, Údržba těžba, Autodoprava, Telekomunikace a Měření a regulace, hospodářská správa, hasiči a ostraha a obrana. V rámci nové organizační struktury odešlo pouze MTZ, které bylo přičleněno pod ekonomický úsek. Pod hospodářskou správu spadla také správa majetku zemědělských a lesnických rekultivací. Technické rekultivace přešly na divizi Těžba. S dalšími organizačními změnami se zatím v roce 2013 nepočítá.
Pokud jde o údržbu, tam hodně záleží, zda divize budou odstavovat nějaké technologie, budou snižovat požadované opravy, a na to teprve můžeme reagovat. To je to co jsem již zmiňoval. Na hospodářskou správu to naopak žádný vliv nemá. Má na starosti veškerý majetek a to jak využívaný, tak ten opuštěný, jako je areál v Citicích nebo na Bohemce. Majetkově pod něj spadají například rekultivace včetně nové bioplynové stanice, ale třeba i budovy MTZ.
Na autodopravě došlo ke snížení počtu vozidel. Souvisí to s ekonomikou, jinak struktura zůstává. Máme speciální auta, jeřáby, sklápěčky nebo přepravu osob, souvisí to s potřebami provozu. Kvůli nim na začátku loňského roku vzniklo středisko těžké mechanizace, kam se soustředily všechny dempry. Dosud byly rozptýlené po celé firmě a toto řešení je výhodnější z hlediska provozu i údržby."
SU: A co ostraha?
Čurda: "Ostraha majetku Sokolovské uhelné je celkem složitá věc. Je to obrovská rozloha se spoustou přístupů... je to náročné z hlediska zajištění. Do ostrahy se ale celkem úspěšně začali začleňovat lidé ze zrušených provozů, kteří dnes zajišťují například běžný provoz na vrátnicích, zatímco bezpečnostní agentura IBIS řeší zásahové práce a ostrahu v terénu. Jednoznačně se osvědčilo nasazení psů v některých areálech, jako je třeba autodoprava.
V roce 2012 se pak ve spolupráci s IBIS podařilo zadržet celkem 56 pachatelů, kteří se nejčastěji pokouší o krádeže kabelů, bohužel často i signalizační což je dost nebezpečné. Tím, že je snížená činnost na Družbě, hodně se soustředíme na ostrahu právě této části.
Podařilo se snížit i počet krádeží ze strany vlastních zaměstnanců i pracovníků externích firem. Tady sehrálo roli jednak nasazení většího množství kamer a zároveň postoj firmy. Kamerový systém totiž umožňuje okamžitý zásah a následně je uložený záznam využitelný i pro důkazní řízení. Často se navíc záznamy i zpětně prohlíží, takže se často odhalí i věci, které ostraha v první chvíli přehlédla. Což je dobře a chtěli bychom to ještě dál zlepšovat."
SU: Vedle toho co se stalo je ale důležité také to, co se stane. Co čeká divizi Služby v nadcházejících měsících?
Čurda: "Nejnáročnější bude velká odstávka zpracovatelské části Sokolovské uhelné. V současné době se připravují požadavky na jednotlivé opravy ze kterých pak vyplyne i to, co to bude obnášet pro nás. Pro Údržbu těžba jsou stěžejní odstávky velkostrojů, které začnou v měsíci březnu."