Radní mají do konce roku dostat na stůl studii o jednotlivých alternativách. Mezi nimi je i nový horkovod napojený na Vřesovou s dodávkami tepla za garantovanou cenu.

undefined

Jednou z nabízených variant jsou i dodávky tepla z Vřesové s garantovanou cenou.

Město Sokolov hledá nové zdroje tepla pro své obyvatele. Reaguje tak na informaci zástupců společnosti ČEZ z listopadu loňského roku, podle které je dlouhodobá budoucnost vytápění z elektrárny Tisová (ETI) nejistá.

"Ve hře je několik možností. Od toho že zůstaneme připojeni ke stávajícímu zdroji, přes výstavbu kogeneračních jednotek až po připojení horkovodem na Vřesovou," potvrzuje starosta města Zdeněk Berka. Podle něho jde ale o natolik závažný problém, že si ho radnice nemůže dovolit ignorovat. A to i přesto, že ČEZ před časem rozeslal městům a obcím dopis, ve kterém pro změnu slibuje zachování provozu ETI.

"Nemáme problém se samotnými dodávkami tepla, ty fungují. Ale nejsme zcela spokojeni s jejich cenou," říká k situaci místostarosta města Karel Jakobec. Od roku 1998 totiž cena tepla z ETI vzrostla ze 116,20 korun bez DPH za gigajoule na současných 334,80. Po započítání nákladů na distribuci tepla tak obyvatelé města v roce 2013 za jeden gigajoule zaplatí již 490 korun. ČEZ navíc letos v dubnu Sokolovu, Habartovu i dalším obcím které z ETI odebírají teplo sdělil, že nemůže zaručit že se jeho cena nebude dál zvyšovat.

"Vedení společnosti... dlouhodobě usiluje o nákladově optimální a legislativou podporované řešení. Totéž ovšem není možné konstatovat o ceně paliva, protože klíčový dodavatel pro teplárnu, dlouhodobě avizuje její zvýšení cen a není připraven garantovat smlouvou potvrzené objemy," uvedl v dopise radnicím Ladislav Štěpánek, pověřený výkonem funkce ředitele divize výroba ČEZ.

Podle předsedy dozorčí rady Sokolovské uhelné Františka Štěpánka ale jde o značně nepřesnou informaci. Kdyby cena dodávek tepla z ETI byla skutečně závislá na vývoji ceny dodávaného uhlí, platili by obyvatelé města výrazně méně. "Ve stejném období se totiž cena uhlí zvýšila z 24,80 korun za gigajoule na 25,80. Tedy o pouhá čtyři procenta, oproti téměř 190 procentnímu zvýšení u ceny tepla. Obrázek si může udělat každý sám."

Podle starosty Berky se sice radnice snaží zdražení kompenzovat razantním zateplováním městských budov a dalšími investicemi, ale "...zdražování je vyšší než jakékoliv úspory."

I proto radnice počká do října nebo listopadu, kdy by měla být hotová nová studie porovnávající různé varianty zásobování Sokolova teplem. Její součásti bude i nabídka Sokolovské uhelné na výstavbu horkovodu včetně toho, že firma je schopna dlouhodobě garantovat cenu tepla bez podobně vysokých nárůstů, jaké pocítili obyvatelé města v uplynulých letech.