Výroba a obchod
Odstávky ve Vřesové míří k závěru
Do závěrečné fáze v těchto dnech míří odstávky zpracovatelské části Sokolovské uhelné ve Vřesové. Charakteristické pro ně bylo především posílením úlohy divize Služby a realizace některých, v minulosti ještě nerealizovaných, oprav. Odstávky skončí 21. července, kdy do provozu najede poslední technologie.
Z pohledu laika jednoznačně nejzajímavější akcí letošních odstávek byla první etapa opravy 200 metrů vysokého záložního komínu Teplárny Vřesová. K té došlo poprvé od roku 1964 a rozhodně se nejednalo o jednoduchou záležitost.
"V první řadě bylo nutné komín zaslepit, aby se dovnitř nenatahoval vzduch a vytvořit do něho ve výšce sedm metrů otvor, kterým se nainstaloval obslužný výtah a plošina," vysvětluje Vladimír Král, hlavní mechanik divize Zpracování. I tak ale samotné čištění vnitřní části probíhalo v prostorově velmi omezených podmínkách a navíc striktně limitováno termíny najetí technologie znovu do provozu.
"Práce proto musely probíhat 24 hodin denně nepřetržitě," říká hlavní mechanik divize Zpracování, podle kterého ale časový tlak nebyl tím jediným, s čím se bylo nutné vypořádat. Pracovníci dodavatelské firmy se totiž museli vypořádat i s tlakem atmosférickým. "U vody, která se používá u čištění je nutné, aby měla stejný tlak ať se komín tryská ve spodní části, nebo nahoře ve 200 metrech. Bylo proto nutné použít čerpadlo s dvojnásobným výkonem, než jaké by bylo potřeba, kdyby se podobné práce dělaly na zemi."
Po očištění se ukázalo, že komín je i po letech v dobré kondici. "Rozsah poškození byl výrazně menší než jsme čekali. Takže proběhly potřebné opravy a nakonec došlo k obnovení nástřiku celé vnitřní části komína ochrannou hmotou, která zamezuje, aby došlo k dalšímu poškozování vnitřní stěny komínu. A to jak chemickému tak tepelnému," shrnuje průběh prací Král.
Rozhodně přitom nešlo o žádnou banální opravu. Práce podobného rozsahu jsou finančně, technicky i materiálově velmi náročné a celkové náklady na vyčištění vnitřní části komínu, jeho sanaci a obnovu nátěru se vyšplhaly na plných 17 milionů korun. Přitom jde teprve o první etapu opravy komína. Ta druhá proběhne v roce 2015 a opravy při ní čekají vnější plášť 200 metrů vysoké stavby. Poté by měl být komín ve stavu, kdy by bez dalších zásahů měl vydržet plně funkční několik dalších desítek let.
Letošní odstávky se ale zdaleka netýkaly jen nejvyšší dominanty Vřesové. Generální opravou během odstávek prochází i první blok paroplynové elektrárny, kde práce probíhají především na plynové i parní turbíně a vůbec poprvé od vybudování elektrárny došlo i k výměně exhaustu, což je část technologie mezi plynovou turbínou a kotlem bloku. Generální oprava na druhém bloku proběhla již loni.
Souběžně probíhala během odstávek řada oprav a revizí také v dalších částech Zpracovatelské části Sokolovské uhelné ve Vřesové. Na úpravně uhlí se například dočkal generální opravy pasový dopravník P64 pod technologickou skládkou, zatímco na sousední sušárně uhlí se opravovaly jak pasové, tak řetězové zauhlovací dopravníky. K významným akcím patřila i oprava části vnitřní vyzdívky takzvaného hořákového generátoru, která probíhala ještě ve stísněnějších podmínkách, než již zmíněné čištění komínu.
"Jediný přístup do vnitřní části generátoru je totiž možný přes zhruba metrový otvor, kterým je nutné dopravit veškerý potřebný materiál," popisuje průběh prací Král.
V letošním roce byla odstavena také druhá řada Rectisolu, tedy technologie sloužící k vypírce surového plynu, který následně slouží pro výrobu elektrické energie v sousední paroplynové elektrárně. Opravou prošlo i odsíření této technologie.