Výroba a obchod
SUAS - skládková se chystá na třídění
Skládka ve Vřesové. Foto archiv SU
Obyvatelé České republiky budou povinně třídit odpady možná už od ledna 2015. Počítá s tím aspoň nový zákon, který v těchto dnech leží v poslanecké sněmovně. Na novou situací se tak musí připravit i provozovatelé skládek, včetně té kterou provozuje společností SUAS Skládková ve Vřesové.
„Pro nás nepůjde o nijak zásadní změnu, dlouhodobě se na tuto situaci připravujeme," říká Zdeněk Bučko, který od května stojí v čele SUAS - skládkové. Podle něho se v plánu rozvoje skládky dlouhodobě počítá s výstavbou závodu na zpracování komunálních odpadů, stejně jako s výstavbou nových kazet, kde budude možné ukládat nevyužitelné materiály.
„Na rozdíl od jiných skládek, které jsou kapacitně omezeny, máme ve Vintířově možnost v podstatě neomezeného rozvoje," vysvětluje Bučko. A tak jak z hlediska výstavby nových technologií, tak rozšiřování samotné skládky. K tomu ale v nejbližší době určitě nedojde. V uplynulých měsících totiž firma vybudovala z vlastních prostředků v areálu novou kazetu za 10,5 milionů korun.
„Ta by měla stačit k ukládání odpadu minimálně na dalších pět až šest let," říká Bučko s tím, že kazeta je samozřejmě zabezpečena jak proti průniku látek do spodních vod, tak k jímání takzvaného skládkového plynu a jeho dalšímu energetickému využití. Plyn, tvořený z větší částí metanem, je totiž v prostoru skládky jímán a následně slouží pro výrobu elektrické energie. Tu z části spotřebovává samotná skládka, větší díl ale míří do sítě.
Případné třídění odpadu nicméně bude znamenat až padesátiprocentní snížení celkového objemu ukládaného materiálu. Skládka, která od 70. let minulého století obsluhuje především města od Sokolova až po Novou Roli, totiž přijímá z více než 80 procent komunální odpad, zatímco zbývající část tvoří stavební sutě nebo některé druhy nebezpečného odpadu. I s tím ale vedení firmy dopředu počítá.
„Tak jako tak by po roce 2025 měl být skladován už pouze určitý materiál, jako například výkopek, eternitové střechy, případně komposty nevyhovující jakosti, a další materiály které nevyvíjí skleníkové plyny, nejsou biologicky rozložitelné, ani nemají energetickou hodnotu. Tedy bude se ukládat pouze předtříděný materiál," vysvětluje Bučko s tím, že i to je důvod, proč firma dopředu počítá vedle ukládání i s vlastním zpracování odpadů.
Společnost SUAS - skládková je ve společném vlastnictví Sokolovské uhelné, měst Sokolov, Chodov a obce Vintířov. V současné době dává práci 16 lidem a patří k největším skládkám v Karlovarském kraji. Její velká část byla už v minulosti zrekultivována a nijak se na první pohled neliší od okolní krajiny. Díky své poloze na staré výsypce ale, na rozdíl třeba od velké karlovarské skládky v Činově, má perspektivu existence po řadu dalších desítek let.