Dlouhodobý nedostatek kvalifikovaných řemeslníků trápí většinu firem na Sokolovsku. Po boomu ekonomických a humanitních směrů se ale postoj veřejnosti k technickým oborům v poslední době zlepšuje.

„Počet žáků, kteří se hlásí do takových oborů, jako je elektrikář, obráběč kovů nebo zámečník sice postupně znovu roste," potvrzuje Josef Novotný, ředitel Integrované střední školy technické a ekonomické Sokolov (ISŠTE), „ale zdaleka ne takovou rychlostí, aby odpovídal potřebě těchto profesí ze strany firem v regionu."

Sokolovská uhelná, která je hlavním partnerem školy, přitom není jedinou společností, které podobné profese chybí. Svědčí o tom i statistiky úřadu práce, kde se v evidenci nezaměstnaných lidé s podobným vzděláním téměř nevyskytují.

„Sehnat dnes totiž třeba dobrého elektrikáře není vůbec nic snadného," potvrzuje Pavel Makoň ze společnosti SEF Sokolov. Chybějící řemeslníci přitom mohou v budoucnosti ohrozit i další rozvoj celého regionu. Až na řídké výjimky se bez nich totiž neobejde téměř žádná firma.

To, že je o řemeslníky zájem, potvrzuje i personální ředitel Sokolovské uhelné Jiří Radosta. „Naše firma každý rok doplňuje řady zaměstnanců o absolventy strojních a elektro oborů," říká Radosta. Ačkoliv se často mluví o vyuhlení zdejšího ložiska, ve skutečnosti totiž firmu čeká ještě několik desetiletí intenzivní činnosti. A ta se bez specialistů neobejde.

Významnou měrou by ke změně pohledu veřejnosti na tyto obory, vedle stále rostoucího mzdového ohodnocení špičkových řemeslníků, mohl přispět i stabilní růst kvality technického školství v Sokolově.

Například ISŠTE tak už dvakrát za sebou obdržela první místo v soutěži negymnaziálních středních škol Karlovarského kraje. V té se hodnotí úspěchy žáků jednotlivých škol v soutěžích různého typu od matematických olympiád až po ty jazykové.

„Navíc se nám daří držet stabilně i vysoký počet našich absolventů přijatých na vysoké školy," potvrzuje ředitel školy s tím, že v posledních letech jde o více než třicet procent z celkového počtu absolventů.

Přispívá k tomu i masivní modernizace technického zázemí školy. To nejen že nabízí svým žákům stabilní připojení k internetu nebo moderní strojařské dílny, ale od letošního roku také zbrusu nové špičkové elektrodílny. V budoucnosti pak škola zvažuje další investice do své zásadní modernizace.

Podle odborníků se dílčím způsobem o situaci na trhu práce v regionu rozhoduje právě v těchto dnech. Nejpozději do 15. března totiž musí žáci devátých tříd základních škol podat přihlášky na školy nebo obory, které chtějí absolvovat.