Vztahy se zaměstnanci
Mistři Sokolovské uhelné
To vše a mnohé další úkony a povinnosti zahrnuje práce mistra v provozech Sokolovské uhelné.
Požadavky na to, aby se člověk mohl stát mistrem v některém z provozů firmy se týkají především vzdělání, které by mělo být nejméně úplné středoškolské. Často si však specifika provozu vyžadují různé odlišnosti týkající se odbornosti a nároků na další doplňující kvalifikaci. Přesto jsou místa, kde je více než typ vzdělání důležitější znalost té či oné konkrétní technologie. Částečně tak do pozice mistrů míří právě lidé, kteří v minulosti některými z provozů prošli doslova od píky.
Činnost mistra má na většině pracovišť část úkonů víceméně identických. Základem je práce s lidmi, které mistr na svém úseku řídí. Musí být tedy schopný nejen komunikovat, ale také zvládat základní administrativní agendu týkající se zaměstnanců. Zahrnuje různé věci od evidence docházky, přes přípravu podkladů pro mzdy, až k zajištění periodických odborných přezkoušení jednotlivých pracovníků.
Na druhou stranu se profese mistra na jednotlivých pracovištích velmi zásadně liší. Například ten, kdo chce být mistrem těžebních rozvoden, musí počítat s tím, že často bude muset řadu věcí řešit i mimo pracovní dobu.
„Prioritou je zajištění dodávek elektrické energie pro provozy firmy. Pak teprve to ostatní,” potvrzuje Jiří Bejlek, který v této pozici řídí téměř osm desítek elektrikářů. Většina z nich má nejvyšší mož-nou kvalifikaci ve svém oboru.
Specifická je profese mistra také na autodopravě. Zde má na starosti sice přibližně stejný počet osob, ale vedle toho zároveň působí ve funkci dispečera. „Znamená to přiřadit řidiče k jednotlivým vozům, podle požadavků jednotlivých úseků, domluvit nutné opravy, průběžně reagovat na další příchozí požadavky na dopravu...” vypočítává jeden z mistrů autodopravy Václav Vinický.
Naopak mistr na údržbě zpracování a generátorovny Tomáš Kočalka neřeší žádné složité logistické problémy. Musí ale znát do detailu velmi komplikovanou technologii a zvládnout zajištění její údržby od konstrukčních prvků až po tlakové nádoby. „Navíc, protože jsme rizikové pracoviště, tak musím například hlídat i zdravotní lékařské prohlídky pro naše pracovníky.”
V podobné situaci, co se týká znalostí technologie, pak musí být i mistři v dalších provozech Sokolovské uhelné. Potvrzuje to i Marcel Malý, který zastává funkci směnového mistra na generátorovně. „Pokud se totiž z nějakého důvodu nepodaří dát dohromady směnu, je to mistr, kdo musí z velínu řídit celý provoz. A na to ho musí i znát.”
Ačkoliv by se na první pohled mohlo zdát, že profese mistrů v rámci Sokolovské uhelné je doménou mužů, není to pravda. V této pozici ve firmě působí i celá řada žen. Jednou z nich je Lenka Michalová ve firemních laboratořích. Ta zároveň ukazuje na další aspekt práce mistrů. Nestačí jen kvalifikace, znalost oboru, technologie nebo schopnost jednat s lidmi. „Musíme totiž zvládnout i docela velkou agendu
různého papírování, které s tím souvisí.”
V souhrnu tak lze říci, že mistři, coby první stupeň řízení ve společnosti, jsou jednou z klíčových pozic pro zajištění chodu výroby. Na druhou stranu být mistrem, je náročné jak z hlediska nároků na vzdělání a znalosti, tak samotný výkon profese.