Vztahy se zaměstnanci
Bezpečnost v provozech roste
Těžební i zpracovatelské provozy Sokolovské uhelné jsou rok od roku bezpečnější. Vyplývá to z aktuálních statistik sekce bezpečnosti práce, podle kterých počet pracovních úrazů ve společnosti, stejně jako požárů, dlouhodobě klesá.
„Příčin je hned několik," říká vedoucí sekce Lubomír Pech. Na jedné straně je to zásadní modernizace, jakou provozy v posledních letech prošly. Špičková řídicí technika a instalace nových bezpečnostních prvků totiž snižuje významnou měrou riziko úrazů.
„Stejně důležitou roli ale hraje také prevence," vysvětluje Pech. Nejvíce je to patrné v oblasti užívání ochranných pomůcek, kdy se například nošení ochranné přilby stalo mezi zaměstnanci v provozech běžným standardem, stejně jako maximální využívání dalších ochranných prostředků. U těch navíc roste také jejich kvalita.
„Například dnes tak kolejáři běžně používají ochrannou obuv ze špičkových materiálů, při vyžínání trávy už se nepracuje v běžných rukavicích, ale v takových, které jsou odolné proti propíchnutí a podobně," vypočítává změny Pech.
Ke snižování počtu úrazů pak přispívají i pravidelná školení v oblasti bezpečnosti práce i následné kontroly. Těch každý měsíc firemní technici provedou kolem 350, a i když se jejich výsledky během let výrazně zlepšily, i dnes odhalí tu a tam nedostatky.
„Ojediněle pak jde o skutečný hazard se zdravím," připomíná vedoucí sekce bezpečnosti práce a požární ochrany, a poukazuje na příklad zaměstnance jedné z dodavatelských firem, který prováděl natěračské práce na staré rozvrzané židli postavené na jeřábové dráze ve výši sedmi metrů.
„Taková zjištění mají ale velmi tvrdé důsledky jak pro naše zaměstnance, tak pro externí firmy, jejichž zaměstnanci nedodržují předpisy v oblasti bezpečnosti práce," upozorňuje Pech s tím, že v krajním případě mohou skončit i rozvázáním smlouvy.
I díky těmto opatřením tak v rámci Sokolovské uhelné nebyl v roce 2009 zaznamenán ani jeden smrtelný nebo závažný úraz, a celkový počet pracovních úrazů na sto zaměstnanců tak klesl na číslo 1,24. Většinou šlo pak o úrazy vzniklé například při chůzi podvrtnutím nohy, nebo při práci s břemeny. V porovnání s rokem 2002, kdy bylo v rámci firmy hlášeno celkem 98 pracovních úrazů, jejich počet loni klesl na pouhých 57.
Obdobný trend jako u pracovních úrazů pak pracovníci sekce zaznamenávají také v případě požární bezpečnosti. Zatímco v roce 2005 ve firmě byly zaznamenány téměř tři desítky požárů, jejich počet se meziročně snižuje a loni to bylo už pouhých pět.
„I tady hraje velkou roli prevence," potvrzuje Pech s tím, že kromě různých školení a cvičných poplachů v rámci firmy jen loni proběhlo 17 požárních cvičení různého rozsahu. Souběžně s tím pak probíhají také kontroly hasicí techniky ve zpracovatelské i těžební části. A nejde o nic jednoduchého. Vždyť například jen ručních hasicích přístrojů je v provozech Sokolovské uhelné používáno zhruba 4600 kusů, ve firmě jsou desítky požárních hydrantů a dalších hasicích zařízení.
„Jak se ale ukazuje na poklesu počtu požárů, důsledná prevence má i tady smysl," dodává Pech s tím, že snahou sekce bezpečnosti práce a požární ochrany bude další snižování těchto čísel i v roce 2010.