Velkou knihu o hornictví Karlovarského kraje pokřtil v sokolovském zámku Jaroslav Jiskra. Ta je shrnutím jeho dosavadní práce o dějinách těžby hnědého uhlí v regionu, kterou zároveň doplňuje o nová fakta.

„Příprava mi trvala přibližně dva a půl roku, a tím asi nejzajímavějším na celé knize je při-bližně tisícovka doprovodných fotografií, ze kterých velká část dosud nikdy nebyla publikována," říká autor.
Kniha shrnuje dobývání uhlí i rud v kraji, a na 340 stranách přibližuje nejvýznamnější události, které utvářely tento obor. Vedle množství statistických dat o objemech těžby nebo výměrách bývalých dolů se ale v knize nachází řada dalších zajímavostí. „Některé byly překvapením i pro mě samotného," přiznává autor knihy.
Impozantní už je například jen údaj o souhrnné těžbě hnědého uhlí v kraji. Toho se zde, podle odhadu odborníků, vydobylo 1 125 mi-lionů tun, a s ním i více než 1 959 milionů kubíků skrývky.
Zajímavá jsou ale i další fakta v knize. Už ve středověku totiž patřilo hornictví mezi strategická odvětví. Havíři tak byli osvobozeni od vojenské služby, daní ze mzdy, desátků nebo daní z majetku. Na druhou stranu, řadu nákladů spojených s výkonem profese si museli havíři dlouho hradit ze svého. Například bezplatné poskytování pracovního nářadí, důlních kahanů a paliva do nich si totiž horníci v sokolovském revíru vymohli na firmě Dolové a průmyslové závody, dříve Johann Starck, až v roce 1912.