Odboráři i vedení firmy mluvili o důsledcích zdanění emisních povolenek. Propouštět se nebude, šetřit naopak ano.

Maximální zvýšení efektivity firmy v oblasti nákladů. To je jediná cesta, jak může Sokolovská uhelná se ctí ustát tlak vlády na vyvedení finančních prostředků z energetických firem formou zdanění emisních povolenek. Takový je výsledek odborové konference, která proběhla v závěru ledna ve firemní divizi Těžba ve Vintířově.

„Nikdy jsme nerozdávali červené karty a ani je rozdávat nechceme," potvrdil odborářům generální ředitel Sokolovské uhelné František Štěpánek. Podle něho to ale ve chvíli, kdy stát připraví firmu ze dne na den škrtem pera o půl miliardy, znamená jediné: „Každý z nás se k té firmě bude muset začít chovat stejně, jako by se choval u sebe doma."

Jak totiž odhalilo vnitřní šetření, zaměstnanci společnosti často nakládají nehospodárně s firemními prostředky. A to nejen například při výběrových řízeních na dodavatele, ale také při vlastní práci. V důsledku toho Sokolovská uhelná přichází zcela zbytečně o desítky milionů korun.

„Takže otevřeně říkám: máme šanci se udržet v černých číslech a nepropouštět. Ale jenom když tyto nešvary okamžitě skončí," apeloval na odboráře firmy Štěpánek. Pokud se totiž podaří udržet firmu v kladném hospodářském výsledku, což je podle všeho reálné, počet z průměrných 4440 zaměstnanců v roce 2010 by do roku 2015 měl klesnout o přibližně tisícovku bez toho, aby se muselo propouštět.

„V podstatě si vystačíme s přirozenými odchody," potvrdil odborářům personální ředitel společnosti Miroslav Mertl. Právě tisícovka je totiž číslo, které bude firmě v počtu zaměstnanců přebývat v souvislosti s útlumem divize Družba i některých nerentabilních částí výroby.
„Když se ale povede udržet nákladovou stránku, dokážeme i těmto lidem poskytnout práci včetně možnosti přeškolení na jinou profesi," řekl Mertl s tím, že se tak může posílit například firemní údržba na úkor odběru služeb od vnějších firem a podobně. „Nicméně na druhou stranu, nutit k přijetí jiné práce nikoho nebudeme."

Právě otázka nákladů a neefektivního hospodaření některých úseků společnosti bylo také tématem nejširší diskuse zástupců odborů a vedení firmy na konferenci ve Vintířově. Například jednorázovým propuštěním dvou set lidí by totiž firma ušetřila zhruba 100 milionů korun v nákladech. Ale stejných úspor lze dosáhnout i způsoby, které nebudou mít dopad na sociální oblast. A to je přesně to, co vedení Sokolovské uhelné chce.

Například podle posledních propočtů lze jen na vlastní spotřebě firmy ušetřit kolem 100 tisíc MW elektrické energie ročně. Další desítky milionů přinesou například provozní změny týkající se vypuštění ústřední třídírny uhlí jako mezičlánku pro dodávání uhlí elektrárně Tisová. „Což je pro nás jednoznačně lepší řešení, než propouštění," shrnul situaci ve firmě Jan Smolka, předseda Sdružení odborových organizací Sokolovské uhelné.

K dalším tématům, na která přišla během konference řeč, patřilo také omezení finanční podpory ve vztahu ke sportovním a společenským organizacím v regionu. Jak přiznal generální ředitel společnosti Štěpánek, není to nijak příjemné rozhodnutí. „Na druhou stranu musí všichni pochopit, že v první řadě musíme v této chvíli zajistit nezbytný chod společnosti, a teprve pak se můžeme starat o zbytné věci jako je hokej nebo fotbal." (red)