Vztahy se zaměstnanci
Bilance 2011: úspěšný, ale velmi složitý rok
Vážení zaměstnanci, vážení partneři a spolupracovníci Sokolovské uhelné,
závěr roku je časem hodnocení uplynulých měsíců i příprav na měsíce nadcházející. Nejinak je tomu i v případě Sokolovské uhelné.
Z pohledu ekonomických ukazatelů bude možné rok 2011 považovat pro Sokolovskou uhelnou za úspěšný. Její výkony se totiž přiblíží těm z minulých období. Ve skutečnosti byl ale pro firmu mimořádně těžký. Musela se vypořádat především s přetrvávajícími následky báňské situace na pomezí lomů Družba a Jiří z roku 2009, které s sebou nesly ukončení činnosti divize Družba a rozsáhlou reorganizaci. Její součástí bylo hledání pracovních příležitostí pro bývalé zaměstnance této těžební kapacity, jejich případné rekvalifikace, ale také technické a organizační změny v lomu Jiří a vznik divize Těžba.
Tato situace měla částečný vliv na meziroční pokles těžby, který v porovnáním s předchozím obdobím činil zhruba 900 tisíc tun. Jestliže se v roce 2010 vytěžilo v obou lomech Sokolovské uhelné 8,4 milionu tun hnědého uhlí, letos očekáváme číslo ve výši přibližně 7,5 milionu.
Ve zpracovatelské části se pak na celkové bilanci projevila kompletní odstávka kombinátu ve Vřesové i zastavení výroby hnědouhelných briket. Ty od druhého čtvrtletí začala postupně nahrazovat výroba hnědouhelného multiprachu. Tato komodita ale výpadek výroby briket dokáže v tržbách plně nahradit až v nadcházejícím roce.
Výsledky navíc významně ovlivnila legislativa. Na Sokolovskou uhelnou především plně dopadlo zdanění emisních povolenek. A to i přesto, že firma v posledních letech investovala miliardy korun do ekologických opatření, která výrazně snížila jak emise CO2, tak dalších znečišťujících látek. Nicméně tím, že Sokolovská uhelná zůstává druhým největším výrobcem elektrické energie v zemi a patří mezi pět největších emitentů u nás, je také jednou z firem, na které toto rozhodnutí vlády mělo nejtvrdší dopad.
I za této mimořádně složité situace Sokolovská uhelná dostála svému závazku a nepřistoupila k propouštění. Z celkové tisícovky zaměstnanců uzavřené divize Družba tak drtivá většina našla uplatnění ve stejných profesích v ostatních provozech, menší část pak byla přeškolena na jiné práce. Snižování stavu tak probíhá pouze na základě přirozené fluktuace.
Nic z toho by nebylo možné udělat bez velkého úsilí našich zaměstnanců. Ti všichni si zaslouží nejen poděkování, ale i vyjádření úcty nad tím, jak se dokázali s tak složitými problémy vyrovnat. Navíc za situace, kdy je zřejmé, že rok 2012 nebude o mnoho jednodušší.
Příštích dvanáct měsíců bude pro Sokolovskou uhelnou především ve znamení dalšího tlaku v nákladové a organizační oblasti. Od roku 2013 začne období takzvaného třetího národního alokačního plánu, v jehož rámci postupně dojde na plné zpoplatnění emisních povolenek. Zatím je legislativa otevřená a bude zde zřejmě platit určitá nájezdová křivka. Nicméně ta znamená pouze možnost část prostředků na nákup emisních povolenek proinvestovat do ekologických opatření. Fakticky to ale bude znamenat velmi tvrdý zásah do ekonomiky společnosti.
V roce 2012 tak bude nutné v těžební části dokončit reorganizaci a maximálně zefektivnit její provoz. Znamená to i vyřešení majetkových otázek ať jde o těžební technologie, nebo stavby pro které není další využití. Bude nutné najít pracovní zařazení pro lidi kteří jsou nadále v nadstavech, a to buď formou rozvoje nových aktivit nebo například eliminací výkonů externích firem.
V případě zpracovatelské části nás čeká první část generální opravy paroplynového cyklu a především přípravy na vybudování kapacity na zpracovávání odpadů v rámci Karlovarského kraje. To s sebou přinese první investice v této oblasti, řadu provozních zkoušek technologie, řešení logistiky, třídění a dalších věcí. V oblasti energetiky firmu čekají také investice do výstavby bioplynové stanice. Ta by měla pomoci s vyřešením ekonomiky zemědělské výroby, především pokud jde o značné výkyvy z hlediska výkupních cen rostlinných i živočišných produktů.
Máme tedy za sebou velmi složitý rok a neméně obtížné měsíce nás čekají. Věřím však, že Sokolovská uhelná zůstane i přesto nadále stabilním prvkem ekonomiky v regionu. A to především díky Vám, našim zaměstnancům i partnerům. Vám všem touto cestou přeji příjemné prožití nadcházejících Vánoc, stejně jako hodně štěstí a úspěchu v nadcházejícím roce. Budeme ho všichni potřebovat.
Jaroslav Rokos
místopředseda představenstva
a ekonomický ředitel