Nejvhodnější čas na ochranu proti chřipce je v těchto dnech. Očkování hrazené zaměstnavatelem letos již podstoupily stovky zaměstnanců Sokolovské uhelné.

undefined

Vysoký zájem o očkování proti chřipce nebo klíšťové encefalitidě u zaměstnanců Sokolovské uhelné přetrvává. Potvrzují to aktuální čísla z ordinací závodních lékařů. Zatímco v těchto dnech je zde tématem hlavně ochrana proti chřipce, v celkových číslech u zaměstnanců Sokolovské uhelné jednoznačně vede obava z klíšťové encefalitidy.

"V letošním roce naši zaměstnanci využili již více než tisíc vakcín proti klíšťové encefalitidě a zhruba dalších pět stovek proti chřipce," potvrzuje Miroslav Mertl, člen představenstva pověřený řízením personálního úseku Sokolovské uhelné. Ve většině případů přitom jde o zaměstnance kteří možnosti očkování využili již v minulosti, pouze zhruba stovku tvoří ti kteří přicházejí poprvé. Podle jedné ze závodních lékařek Moniky Rundové je důvodem fakt, že většina lidí chřipku stále ještě podceňuje.

"Přitom chřipkou u nás každý rok onemocní pět až patnáct procent populace a až dva tisíce lidí na následky této nemoci umírá," vysvětluje Rundová s tím, že mnozí zemřou zcela zbytečně. Nenechají se očkovat třeba kvůli obavám z vedlejších účinků vakcinace.

"Za těch několik let co očkuji zaměstnance Sokolovské uhelné jsem se nesetkala s jedinou alergickou reakcí nebo jinými komplikacemi," popisuje vlastní zkušenosti lékařka. Problémy připisované vakcínám totiž obvykle s jejich složením vůbec nesouvisí a většinou si za ně mohou lidé sami. Například proto, že se chodí očkovat v době kdy mají sníženou imunitu s tím, že jde jen o obyčejnou rýmu nebo kašel. A zbytečně si tak koledují o problémy.

K rozšířeným omylům patří i to, že očkování proti chřipce zajišťuje dlouhodobější imunitu. Ve skutečnosti se musí každoročně opakovat, protože vakcína se přizpůsobuje aktuálním antigenům chřipky. A nepomáhá navíc jen vůči ní.

"Ze zkušenosti z ordinace mám doložené, že ti ze zaměstnanců kteří se nechali očkovat proti chřipce, mají i menší výskyt dalších onemocnění, jako jsou angíny, záněty nosohltanu a podobně. A pokud jimi přeci jen onemocní, léčba probíhá mnohem rychleji a snáz," dodává Rundová.

Optimální dobou pro očkování proti chřipce je říjen a listopad. Výhodou moderních vakcín je navíc to, že je lze aplikovat souběžně s očkováním proti klíšťové encefalitidě. To se, narozdíl od jednorázového očkování proti chřipce, aplikuje celkem ve třech dávkách, nicméně organismus si první protilátky dokáže vytvořit už dva týdny po první dávce. I toto očkování pracovníkům Sokolovské uhelné hradí zaměstnavatel. Letos jeho nabídku využilo o téměř devět desítek zaměstnaců firmy více než v loňském roce.