Vztahy se zaměstnanci
Mzdy porostou v průměru o stokoruny
V průměru o pět set padesát korun vyšší budou v roce 2013 mzdy zaměstnanců Sokolovské uhelné. Vyplývá to z dodatku ke kolektivní smlouvě, který krátce před koncem roku uzavřelo Sdružení odborových organizací Sokolovské uhelné s vedením firmy. Zaměstnancům navíc zůstanou v plné míře zachovány dosavadní sociální výhody. Podle vedení odborů se tak podařilo za současné situace dojednat maximum možného.
"Výsledky společnosti výrazně ovlivňuje snížení cen elektrické energie i povinný nákup emisních povolenek od ledna 2013," říká Jan Smolka, předseda sdružení odborových organizací. Podle něho tak byl sice požadavek odborů na růst mezd jasný, ale ne za každou cenu. "Jsme si vědomi, že výsledek je určitým kompromisem. Ale nechtěli jsme, aby se příliš vysoký růst mezd stal důvodem k radikálnímu snižování zaměstnanosti."
Téměř čtyři tisíce zaměstnanců Sokolovské uhelné si tak od ledna polepší mzdově o dvě procenta, což činí nárůst zhruba 550 korun proti roku 2012. Toto zvýšení navíc není součástí nenárokových složek, ale naopak tarifních mezd. V návaznosti na ně se pak zvýší i některé odměny u báňských záchranářů, které jsou odvozovány od růstu průměrné mzdy.
"Dohodli jsme se také na průměrném stavu zaměstnanců. Ten by měl v roce 2013 činit zhruba 3910 osob, a to lze bez problémů dosáhnout přirozenou fluktuací. Takže nebude nutné přistupovat k žádnému hromadnému propouštění," upozorňuje Smolka na nejvýznamnější aspekt jednání.
Do roku 2015 by pak měl celkový počet pracovníků Sokolovské uhelné obdobným způsobem klesnout na hranici 3500 osob. V důsledku to znamená, že firma nebude až na výjimky přijímat nové zaměstnance takzvaně zvenčí. Místo toho se bude nadále snažit volné pozice obsazovat především lidmi z řad vlastních zaměstnanců.
Vedle mezd a počtu pracovních míst bylo klíčovou částí i vyjednávání o takzvaném sociálním fondu. Z něho mohou zaměstnanci Sokolovské uhelné čerpat benefity nad rámec mzdového ohodnocení, například na stravování, rehabilitační či zdravotní pomůcky a vzdělávání.
"Nakonec jsme dospěli k dohodě že by výše fondu měla i v roce 2013 zůstat na současné úrovni, tedy na částce 30 milionů korun. A zachována pro příští rok zůstanou i pravidla pro čerpání z fondu," shrnuje předseda sdružení odborových organizací s tím, že tuto dohodu musí ještě schválit valná hromada Sokolovské uhelné.
Dodatek ke kolektivní smlouvě je v rámci společnosti podepisován každoročně a dosud se ho odborům podařilo uzavřít vždy nejpozději v průběhu prosince. Díky tomu zaměstnanci Sokolovské uhelné již předem ví za jakých mzdových podmínek budou nastupovat do zaměstnání v nadcházejícím roce. Zbývající věci totiž řeší takzvaná rámcová kolektivní smlouva, která je uzavírána vždy na dobu pěti let. Ta současná bude platit až do roku 2015.