Vztahy se zaměstnanci
Odbory bilancovaly uplynulý rok
Hospodaření odborových organizací, využití sociálních fondů ze strany zaměstnanců Sokolovské uhelné i personální politika společnosti. To vše bylo na programu konferencí odborových organizací působících v rámci Sokolovské uhelné. Ty hodnotily především výsledky roku 2012, ale na programu byla i budoucnost firmy.
Zřejmě nejzásadnější změnou, ke které došlo, jsou pravidelné schůzky odborářů a vedení společnosti při řešení personálních otázek. Ty probíhají pravidelně každý měsíc.
"Jde o neobvyklé, ale na druhou stranu skutečně účinné řešení," říká Jan Smolka, předseda sdružení odborových organizací Sokolovské uhelné s tím, že osobně neví o tom, že by podobný model fungoval v nějaké jiné firmě. "Minimálně ne v tomto rozsahu, že jde skutečně o pravidelná jednání, kde se, vedle globálních věcí, řeší dokonce i pozice jednotlivých zaměstnanců například v souvislosti s ukončením provozu některé konkrétní technologie."
Mezi další novinky v činnosti odborových organizací pak v loňském roce patřilo také zajištění výplaty mimořádné podpory seniorům z řad bývalých zaměstnanců Sokolovské uhelné. Firma tak reagovala na zhoršující se sociální situaci seniorů v souvislosti s růstem cen a souběžným snížením valorizace penzí.
"I v tomto případě jde o skutečně mimořádný krok ze strany společnosti, díky kterému jsme seniorům vyplatili pomoc v souhrnné výši 3,5 milionu korun. A hodně lidem to opravdu pomohlo," říká Smolka s tím, že výplata proběhla za předem sjednaných podmínek symbolicky na Den horníků.
"Bohužel jsme se ale setkali i s několika případy, kdy se lidé pokoušeli tyto podmínky obejít, což pro nás bylo dost nepříjemné zklamání," dodává šéf odborů s tím, že zda se bude podobná pomoc ze strany firmy opakovat i letos není zatím jasné. "Jednáme o tom, ale zatím je předčasné cokoliv slibovat."
K nejdůležitějším bodům konferencí všech tří podnikových odborových organizací patřilo také setkání se zástupci společnosti v čele s předsedou dozorčí rady Sokolovské uhelné Františkem Štěpánkem. Ten přítomné odboráře ujistil především o tom, že i nadále platí slib majitelů společnosti nesnižovat stavy formou plošného propouštění. Firma tak chce v roce 2013 dosáhnout poklesu počtu zaměstnanců ze současných 4006 na plánovaných 3907 díky přirozené fluktuaci. Velký zájem pak byl ze strany členů odborových organizací také o plány firmy pokud jde o spolupráci se sokolovskou nemocnicí.
Další body jednání odborových konferencí pak už nijak zásadně nevybočovaly z běžného programu. Nejpodstatnější, jako každý rok, byla příprava kolektivní smlouvy na nadcházející rok a vyhodnocení plnění v roce minulém. Ani v roce 2012 se ale neobjevil žádný problém nebo signál že by došlo k nesplnění, obcházení nebo porušení kolektivní smlouvy. Ostatně potvrzují to i průběžná vyhodnocení, které odboráři dělají každé čtvrtletí.
Dále konference hodnotily hospodaření jednotlivých organizací, i jejich celoroční činnost. V té, jako obvykle, dominovala správa sociálního fondu, ale nechyběla ani tradiční rekreace pro zaměstnance i jejich děti, nebo zajišťování různých kulturních nebo sportovních aktivit.
"V tomto ohledu se rok 2012 lišil snad jen tím, že byl v rámci našich odborů rokem volebním. Nicméně i v tomto směru byly změny pouze minimální," shrnuje situaci Smolka. V čele odborářů Divize Těžba od dubna nahradil Josef Zelenka dosavadního předsedu Pavla Ferkla, závodní výbor Družba nadále vede Jiří Blažek, zatímco v čele odborářů divize Zpracování zůstal Radoslav Třešňák, stejně jako předsedou sdružení odborových organizací zůstal Jan Smolka. K drobným změnám pak došlo ještě ve složení samotných výborů jednotlivých závodních organizací, kde se objevilo několik nových tváří.
Jako celek se ale odbory v rámci Sokolovské uhelné potýkají spíše s mírným úbytkem svých členů. V loňském roce činil v průměrný počet členů 3897 a jejich pokles souvisí s dlouhodobě plánovaným snižováním počtu zaměstnanců společnosti. Těch bylo v loňském roce v průměru 4007 a jejich průměrná mzda činila 30365 korun.