Nájezdy zlodějů firmě působí milionové ztráty. Počty krádeží v poslední době strmě rostou, doly posilují ostrahu v těžební i zpracovatelské části a budou apelovat na své zaměstnance aby pomohli

undefined

Krádeže se týkají veškerých kovů, od těch barevných až po železo. Ilustrační foto archiv Sokolovské uhelné

Přímé škody za více než jeden milion korun, nepřímé o několikanásobně vyšší. Taková je bilance nájezdů zlodějů kovů za pouhé první tři měsíce letošního roku v dolovém území a dalších provozech Sokolovské uhelné. Firma tak zažívá jede z nejhorších roků ve své novodobé historii.

"Od loňského podzimu to kulminuje a dopady nám už začínají omezovat výrobu a činnost," potvrzuje František Štěpánek, předseda dozorčí rady Sokolovské uhelné. V porovnání s počátkem roku 2012 totiž počet krádeží vzrostl o více než 100 procent. Zatímco loni se do jara bezpečnostní službě povedlo v provozech Sokolovské uhelné zadržet šestnáct zlodějů kovů, letos to bylo za stejné období rovných 35. Další pachatele pak často zadrží i přímo státní policie.

"Jsme si vědomi toho, že stále více lidí spadá do sociálně slabých skupin, a často řeší situaci tímto způsobem. Ostatně je to viditelné napříč regionem," poukázal Štěpánek například na množící se krádeže kovů na zařízení silnice R6. "Dopady do činnosti Sokolovské uhelné jsou ale natolik dramatické, že budeme muset začít přehodnocovat některé své kroky v regionu."

Firma totiž už dnes vynakládá na ostrahu svého majetku kolem 40 milionů korun ročně. A pokud bude muset tuto položku dále zvyšovat, zřejmě to bude proti omezení výdajů v jiných oblastech.

Tím, co má tak kritické dopady, přitom není samotná hodnota ukradeného materiálu, ale druhotné důsledky krádeží. Už několikrát se stalo, že kvůli odcizeným vodičům nebylo možné několik dní najet výrobní technologie Sokolovské uhelné. Kvůli kabelům nebo trolejím v hodnotě několika tisíc tak firma utrpěla škody v řádu desítek milionů korun.

"Drzost pachatelů je navíc stále větší. Na rozdíl od minulosti nám vstupují už i do zařízení která jsou plně pod proudem," říká Štěpánek. Často přitom využívají i těžkou techniku. A roste i agresivita pachatelů. Ostraha majetku firmy se navíc dostala už i do situace, kdy na ni zloději kovů zaútočili ze střelných zbraní. "Nejde tedy jen kabely, ale o mnohem rozsáhlejší škody a za dané situace už i o ohrožení lidských životů."

Vedení firmy proto v těchto dnech zvyšuje tlak nejen na poskytovatele ostrahy dolového území i zpracovatelské části, ale také na vlastní zaměstnance. Zároveň bude intenzivně jednat se státní policií, i jejich městskými kolegy. V nadcházejících dnech bude proto jednat také se zástupci odborových organizací v rámci Sokolovské uhelné. Cílem těchto jednání bude zvýšit zainteresovanost zaměstnanců společnosti na ochraně jejího majetku.