Nabídku k dobrovolnému odchodu využilo 150 zaměstnanců. Snižování stavů bude pokračovat, klíčových profesí se ale týkat nebude. Letos by se firma chtěla dostat pod hranici 3450 zaměstnanců

Zpracovatelská část Sokolovské uhelné ve Vřesové a částečně i těžební provoz od června zeštíhlily provoz. Po rozsáhlých investicích do technického vybavení v minulých letech firma přistoupila i ke stabilizaci výdajů v personální oblasti a vůbec poprvé ve své historii nabídla části zaměstnanců dobrovolné rozvázání pracovního poměru. Společnost tak reaguje na zhoršenou situaci na energetickém trhu.

„Celkově představenstvo, po dohodě s odbory, souhlasilo s uvolněním 150 zaměstnanců. To nám umožní snížit personální výdaje a díky tomu zachovat stovky jiných pracovních míst," říká Miroslav Mertl, člen představenstva společnosti pověřený vedením personálního úseku. Případný ekonomický propad zpracovatelské části by totiž, v krajním případě, mohl vést až k jejímu úplnému uzavření.

Nabídka k odchodu doprovázenému odstupným ale rozhodně nebyla plošná a za zvýhodněných podmínek mohli odejít jen někteří zaměstnanci. „Bylo by naprosto proti smyslu zachování výroby propouštět lidi v klíčových pozicích, nebo dokonce ty nejlepší které máme," poukazujel Mertl. Ačkoliv tedy o rozvázání pracovního poměru projevilo zájem téměř 300 lidí, souhlas nakonec získala jen část z nich. „Zájem předčil naše očekávání, ale opravdu nebylo možné vyhovět všem."

Mnohé totiž zlákala nabízená kompenzace za odchod ve výši dvanáctinásobku průměrné mzdy a tří tisíc korun za každý odpracovaný rok v Sokolovské uhelné. Nakonec ale rozhodovala provozní kritéria. Tedy jak daleko má zájemce k odchodu do penze a na jaké pozici pracuje. „Ti, kteří nakonec zůstali ale rozhodně litovat nemusí. Jde o jasné vyjádření toho, že s nimi počítáme i nadále. Pokud se firmě bude dařit, budou to právě oni, kdo má před sebou perspektivu zaměstnání do dalších let, a tím pádem i jistotu výrazně vyšších příjmů, než kolik by dělalo jejich dnešní odstupné."

Souhlas k ukončení pracovního poměru získali převážně zaměstnanci, kteří mají v průměru tři až čtyři roky do důchodu a většinou pracovali v pomocných obslužných nebo řemeslných profesích. V drtivé většině šlo o muže s dlouholetým pracovním poměrem v Sokolovské uhelné. Ve výsledku by akce přinesla snížení počtu zaměstnanců ve Zpracovatelské části zhruba o stovku, zbývající část připadá na těžební provozy.

Jak Mertl shrnuje situaci, nakonec se podařilo zajistit personální stabilizaci Zpracovatelské části bez větších obtíží. „Snižování stavů je vždy vnímáno jako problematické. I proto bylo naším cílem nastavit parametry tak, aby se minimalizoval jeho dopad. A to se nám myslím podařilo," uzavírá Mertl. Řešení je navíc výhodné i pro samotnou Sokolovskou uhelnou, které umožní rychleji snižovat výdaje v personální oblasti. Jen letos by se tak firma chtěla dostat pod hranici 3450 zaměstnanců, což by jí mělo pomoci obstát na trhu i za situace, kdy ceny elektrické energie stále klesají.