Rada Sdružení odborových organizací Sokolovské uhelné schválí vedoucí dětských táborů i plán rekreace na příští rok. Každý běh ve Svojšíně a Bezdružicích zajišťuje v průměru 27 lidí.

undefined

Organizační tým I. běhu DT Radar Svojšín, který se letos nesl v duchu pravěku.

Poslední opravy, zimní příprava, konec sezóny, a od listopadu příprava té další. Za uplynulé měsíce prošlo oběma rekreačními zařízeními Sdružení odborových organizací Sokolovské uhelné ve Svojšíně a Bezdružicích na 870 dětí a dalších 193 osob v rámci rodinných i dalších rekreací. Co ale stojí za dlouhodobou oblibou obou zařízení? Podle odborářů to jsou na jedné straně investice, díky nimž se podařilo oba tábory výrazně zmodernizovat. Na straně druhé pak dlouholetá práce stovek lidí.

„Každoročně se na provozu obou dětských táborů podílí kolem 180 lidí," potvrzuje Jana Skružná, která má v rámci odborového sdružení na starosti i dětské a rodinné rekreace. Zcela klíčovým je výběr hlavních vedoucí pro jednotlivé běhy dětských táborů. Pro rok 2015 je rada odborové organizace schválí v průběhu listopadu. Právě na jejich bedrech pak bude ležet největší část příprav.

„Hlavní vedoucí sice mají volnou ruku při výběru svých spolupracovníků, ale zároveň také nesou plnou odpovědnost za jejich práci," říká Skružná, podle které však výběr není tak těžký, jak by se na první pohled mohlo zdát. „Většina pracovníků dětských táborů s námi jezdí už pravidelně několik let a někteří tam dokonce jezdili i jako děti. A jak sami říkají, je to spíše srdeční záležitost než finanční. Odměny za práci nejsou nijak závratné. Člověka to prostě musí bavit, jinak by na tábory asi jezdit ani nemohl."

Každý táborový běh zajišťuje v průměru 27 lidí. Pro zázemí je klíčový především správce tábora a obsazení míst hospodáře a řidiče, nebo pracovníků kuchyně. O tu se starají, podle počtu dětí, většinou dva kuchaři s až čtyřmi pomocníky. Neméně důležití pak jsou také táboroví zdravotníci.

„Obvykle máme jednoho až dva vlastní, a k tomu spolupracujeme také s místními lékaři. Ti pravidelně navštěvují oba tábory a provádějí dle potřeby i kontroly," vysvětluje odborářka. Naopak pro samotné děti je nejdůležitější tým oddílových vedoucích a praktikantů. S těmi totiž tráví nejvíce času, a na kvalitě jejich přípravy záleží, s jakými zážitky se děti nakonec vrací domů. Složení svých týmů, stejně jako tématická zaměření táborů v roce 2015, představí hlavní vedoucí už v lednu 2015.

„To je tak akorát, aby se do léta stihlo všechno včas připravit," shrnuje Skružná, podle které jsou nejoblíbenějšími tématy především dobrodružné výpravy, často na motivy známých románů nebo filmů. Letos to byl na obou táborech například Pravěk, v Bezdružicích první turnus propadl kouzlu magie, zatímco ve Svojšíně ožily v srpnu také postavy ze slavného Pána prstenů. Ale stranou nezůstávají ani jiné oblasti. K nejoblíbenějším v posledních letech patří například cykloturistika.

I v roce 2015 pak odboráři očekávají, že po třech turnusech táborů vystřídá děti zaměstnanců Sokolovské uhelné rodinná rekreace. Letos ji v Bezdružicích trávili, vedle dětí zaměstnanců firmy, také děti pracovníků sokolovské nemocnice, fotbalisté, nebo obyvatelé Domova pro osoby se zdravotním postižením PATA v Hazlově.


Sdružení odborových organizací Sokolovské uhelné i vedení společnosti touto cestou děkují všem, kteří ve svém volném čase každoročně zajišťují dětskou rekreaci pro zaměstnance firmy, i pro zájemce z regionu.