Tři svářeči Sokolovské uhelné získali, jako první v zemi, nejvyšší možnou kvalifikaci v oboru - certifikaci Mezinárodní svářeč kovů IW. Teď mohou sami školit diplomované svářeče.

undefined

Prvními třemi mezinárodními svářeči IW v České republice jsou pracovníci Sokolovské uhelné.

Nejvyšší možnou kvalifikaci jakou lze v oboru dosáhnout získali hned tři svářeči Sokolovské uhelné. Václav Dranczak, Jiří Schönbauer a Martin Čermák se stali, jako první v celé České republice, certifikovanými Mezinárodními svářeči kovů IW. O jak významný certifikát se jedná svědčí i to, že byl účastníkům kurzu předán samotným ředitelem exekutivy České svářečské společnosti ANB Václavem Minaříkem a zkušebním komisařem Bohuslavem Spinerem ze zkušební organizace Škola Welding.

„S praxí jsme díky rokům stráveným v provozu problém neměli. Ale teoretická část byla hodně těžká," říká jeden z čerstvých držitelů diplomu IW Martin Čermák. Zatímco v běžném kurzu si svářeč vystačí se základními znalostmi, certifikace IW klade velký důraz na obsáhlé vědomosti o materiálech, jejich struktuře, i chování v různých podmínkách. Obor sváření kovů se totiž vyvíjí neuvěřitelnou rychlostí a zatímco dříve bylo 19 skupin materiálů, dnes jich je 42. Liší se chemicky, strukturou, tvrdostí, mechanickými vlastnostmi a díky pokroku vědy rychle přibývají další. A s tím rostou i nároky na znalosti svářečů.

„Nejde přitom jen o materiál. Rychle se posouvá dopředu i diagnostika, nebo samotné technologie spojování kovů. Sváry, které byly před patnácti nebo dvaceti lety standardem, by dnes vůbec neprošly testy," potvrzuje Bohuslav Spiner, zkušební komisař Školy Welding a mezinárodní inženýr sváření. Podle něho tak je jediným řešením neustálé prohlubování kvalifikace svářečů a jejich specializace.

Pro samotnou svářečskou školu ve Vřesové je přitom certifikace tři špičkových svářečů vyvrcholením jejích dlouholetých snah o to, aby mohla poskytovat výuku na nejvyšší možné úrovni. To se jí nyní podařilo a od příštího roku jako první v republice bude schopna nabídnout výuku diplomovaných svářečů podle evropských norem. Vyučovat je přitom budou právě tito čerstvě certifikovaní specialisté.

„Pro absolventy školy diplom bude znamenat nejen výrazně vyšší cenu na trhu práce, ale také lepší šanci na uplatnění, které se rovná téměř jistotě. A to nejen u nás, ale i v zahraničí," říká Pavlína Havlanová, která má v rámci Sokolovské uhelné na starosti právě vzdělávání. Jen svářečů tak ročně projde školou na devět stovek v různých programech, od základních kurzů přes evropské normy až k obnově zkoušky podle ČSN.

Svářečská škola Sokolovské uhelné ve Vřesové je největší zařízením svého druhu v Karlovarském kraji. Založena byla ve říjnu 1966 a eviduje více než 25 000 svářečů a svářeček, kteří od té doby ve Vřesové získali kvalifikaci, nebo si ji obnovili. Díky silnému zázemí velké společnosti svářečská škola umožňuje svým účastníkům kurzů práci jak s moderní svářecí technikou, tak s materiály téměř všech skupin, od běžných konstrukčních ocelí přes slitiny kovů až po svařování plastů. Jako jediná u nás je v současné době schopna připravovat také diplomované svářeče s nejvyšší možnou kvalifikací vedle běžně realizovaných kurzů.