Vztahy se zaměstnanci

Osamělí lidé se dočkají pomoci

Vytvořeno: 11. srpen 2015

undefined

Strážník sokolovské městské policie Jiří Hampl ukazuje jeden z desítky nových tísňových telefonů. Foto SU

Starší a nemocní lidé, kteří žijí v Sokolově a nemají nikoho, kdo by se o ně postaral, se dočkají pomoci ze strany radnice. Městská policie Sokolov bude i v roce 2015 pokračovat v projektu „Pomoc v tísni", v rámci kterého dostane dalších 10 občanů k dispozici nejen osobní tísňové tlačítko, ale také budou mít přístup k zvýhodněným službám. V budoucnosti by se navíc projekt, na kterém spolupracuje i Sokolovská uhelná, mohl rozšířit i mimo hranice města.

"Spustit bychom to chtěli ještě do konce letošního roku," říká velitel městské policie Petr Kubis. Cílovou skupinou jsou starší lidé, kteří nemají dostatek finančních prostředků, nikoho, kdo by se o ně mohl postarat a z podstaty jejich zdravotního stavu je důvodná obava, že by se mohli ocitnout v krizové situaci bez pomoci.

"Celkem běžně se stává, že hlídky Policie ČR i městské policie vyjíždí k případům, kdy takový člověk upadl doma, zůstal ležet bez pomoci i několik dní. V několika případech pak v důsledku toho i zemřel," vysvětluje Kubis, proč se městská policie chce zaměřit tímto směrem. Zamezit by tomu měla jednak tísňové telefony pro seniory a navíc specializovaná pomoc.

"V podstatě jde o to, že vybraná skupina lidí obdrží tísňové telefony a náklady na jejich pořízení i provoz uhradí ze svého rozpočtu městská policie, tak jako k tomu došlo již v roce 2014, kdy prvních 10 občanů města má již toto zařízení ve výpůjčce" říká Kubis. Nárok na telefon, který sám o sobě stojí téměř pět tisíc korun, ale nebude mít každý. "Dostanou ho pouze ti, které doporučí jejich lékař, a projdou přes komisi, ve které bude, mimo jiné, zapojen i sociální pracovník. Jde totiž o to, aby se tato služba dostala jen k těm lidem, kteří ji opravdu potřebují a nemohou si ji dovolit hradit sami."

Pokud se dotyčný dostane do potíží, stačí aby stisknul na telefonu nebo na ruce nouzové tlačítko a přístroj sám kontaktuje pult centralizované ochrany městské policie Sokolov, kde je 24. hodinová služba. Té se okamžitě zobrazí odkud dotyčný volá, jaká je jeho diagnóza a pokud se po zpětném ověření ukáže, že dotyčný je opravdu v tísni, na místo okamžitě vyrazí policejní hlídka vybavená klíči od domu i bytu postiženého.

"Tato hlídka bude navíc vybavena i potřebným materiálem pro poskytnutí první pomoci, včetně defibrilátoru," popisuje zásah Kubis s tím, že policie rozhodně nemá obavy o případné zneužití tísňových telefonů. "Provozujeme ji v Sokolově jeden rok v rámci prevence kriminality a zatím jsme zaznamenali pouze asi tři poplachy vyvolané omylem a jeden poplach, kdy byl klient v ohrožení života a byla mu na místo přivolána zdravotnická pomoc."

Kromě toho chce město Sokolov nově zakoupit i jedno vozidlo, které by sloužilo pro transport seniorů například k lékaři, na nákupy a podobně. Osádka vozidla bude také pravidelně objíždět i osoby, které budou vybaveny tísňovými telefony a bude kontrolovat funkčnost zařízení. Narozdíl od tísňových telefonů ale za další služby budou muset lidé, jejichž zapojení do projektu schválí již zmiňovaná komise, platit alespoň symbolickou částku.

"Město uvažuje i o variantě, že by tato služba mohla být v budoucnu k dispozici i pro širokou veřejnost. Budou ji moci objednat třeba děti svým rodičům, nebo si ji mohou vyžádat i samotní senioři. V těchto případech ale bude plně zpoplatněná," dodává Kubis s tím, že celkové náklady na projekt v prvním roce dosáhly částky kolem 60.000 tisíc korun. Veškeré náklady na provoz této služby hradí ze svého rozpočtu městská policie.

Protože v Sokolově ani v okolních obcích neexistuje žádná centrální evidence sociálně slabých a osamocených seniorů, nebo osob s vážnými zdravotními problémy, zapojí se do projektu také největší zaměstnavatel ve městě společnost Sokolovská uhelná.

"Považujeme podobné projekty za velmi důležité," říká Miroslav Mertl, člen představenstva společnosti pověřený vedením personálního úseku. "Prostřednictvím klubů důchodců, které sdružují bývalé zaměstnance Sokolovské uhelné, i přes naše současné zaměstnance, se proto budeme snažit co nejvíce lidí informovat o této službě."

Nejde přitom zdaleka o první případ spolupráce firmy se strážníky. "V minulosti Sokolovská uhelná finančně podpořila například projekt sokolovské městské policie zaměřený na posílení bezpečnosti seniorů, nebo jsme spolupracovali při řešení problémů s krádežemi kovů a jejich výkupem," dodává Mertl.